Home • VI PÅ CAFÉ CRÈME

VI PÅ CAFÉ CRÈME

Namn: Lydia Duprat
Roll i CC: Chefredaktör och ansvarig utgivare, skribent och webbredaktör
Sysselsättning: Renässansmänniska
Motto: Jag tror på Människan.
E-post: cafecreme@chello.se

Namn: Hans Aili
Roll i CC: Skribent
Sysselsättning: Professor i latin vid Stockholms universitet
Motto: What is this life, if, full of care, we have no time to stand and stare?
E-post: hansaili@yahoo.se

Namn: Måna Berger
Roll i CC: Skribent
Sysselsättning: Kulturskribent, poet, nattarbetare inom psykiatrin
Motto: Tóg É Go Bog É! (Gaeliska för “Ta’t lugnt!”)
E-post: hinderstorp@telia.com

Namn: Inger Carlsson
Roll i CC: Webbteknisk assistent
Sysselsättning: Originalare, webbdesigner och produktionsassistent
Motto: Foten i kläm? Jaja mensan!
E-post: inger.carlsson@sverige.nu
Webbsida: www.icwebdesign.nu

Namn: Björn Gustavsson
Roll i CC: Skribent, redaktionsmedlem
Sysselsättning: Kritiker och kulturskribent
Motto: Vi är alla så oändligt mycket mer än vi förefaller vara, och konsten för fram en del av detta i dagsljus.
E-post: bjorn.gustavsson@telia.com

Namn: Petra Holmström
Roll i CC: Grafisk formgivare
Sysselsättning: Grafisk formgivare och webbdesigner
Motto: Man lär sig något nytt varje dag.
E-post: petra@communique.se
Webbsida: www.communique.se/petra

Namn: Åsa Jonsson
Roll i CC: Skribent
Sysselsättning: Studerar vid Sociologiska institutionen, Stockholm; jobbar som frilans
Motto: Det tog miljoner år att utvecklas och det tar bara några sekunder att dö.
E-post: sayo@innocent.com
Webbsida: http://medlem.tripodnet.nu/ersatz

Namn: Thomas Lindqvist
Roll i CC: Skribent
Sysselsättning: Studerar journalistik vid Litteraturvetenskapliga institutionen i Lund
Motto: Trädens skugga beror på månens klarhet.
E-post: thomas.lindqvist.737@student.lu.se

Namn: Lennart Lundh
Roll i CC: Korrekturläsare
Sysselsättning: Egen företagare
Motto: Morgonstund har guld i mund.
E-post: lennart.lundh@casagrande.se
Webbsida: www.casagrande.se

Namn: Lovisa Lundh-Duprat
Roll i CC: Barnrecensent
Sysselsättning: Barn!
Motto: Man kan inte leva utan vänner.
E-post: lovisa.lundh.duprat@chello.se
Webbsida: På gång

Namn: Helena Mansén
Roll i CC: Skribent
Sysselsättning: Egen företagare (layout, grafisk design m m), skribent, hästsportjournalist och illustratör
Motto: Lev idag, lyssna till ditt hjärta och gör det som känns rätt.
E-post: helena@spritzmedia.se
Webbsida:

Namn: Anna Southerington
Roll i CC: Skribent, redaktionsmedlem, teknisk rådgivare
Sysselsättning: IT-redaktör, Stockholms Stadsteater; webbredaktör, Unga Klara och Backstage; redaktör, Open Directory Project; skribent, wcities.com; frilansande webbproducent
Motto: “Argue for your limitations and sure enough, they’re yours!” (Richard Bach)
E-post: anna.southerington@rocketmail.com
Webbsida: www.southerington.com/~anna/

Namn: Theodor Stenevang
Roll i CC: Skribent, fotograf, teknisk rådgivare
Sysselsättning: Studerande på Handelshögskolan i Stockholm och Stockholms universitet
Motto: Den som kan skratta åt sig själv blir ej hånad av andra.
E-post: theodor@stenevang.com

Namn: Anna-Maria Törnblom
Roll i CC: Illustratör, tecknare
Sysselsättning: Studerande, egenföretagare, tecknare, målare och illustratör
Motto: Få saker betyder något, och inget särskilt mycket…
E-post: am_tornblom@hotmail.com
Webbsida: www.amt-web.nu

Namn: Carlos Vidales
Roll i CC: Skribent
Sysselsättning: Lektor i spanska vid Stockholms universitet
Motto: Det finns inte rena raser, det finns bara rena idioter
E-post: carlos@isp.su.se
Webbsida: http://user.tninet.se/~qee452p/

In

Author:Romana